לטבעות הנישואין משמעות סמלית עצומה בכל דתות העולם. ההלכה היהודית מחמירה אף יותר בנושא זה וקבעה קריטריונים מסוימים שעל הטבעות לעמוד בהם על מנת לשמש לנישואים. אך למרות ההחמרה, בהחלט ניתן למצוא טבעות נישואין מעוצבות אשר עומדות בדיני כשרות הטבעת וע”י כך להתהדר בטבעות מרשימות במיוחד.

צילום. נדב רותם

טבעת נישואין מעוצבת – דיני הטבעת

עוד לפני שבכלל מתחילים לחשוב על עיצוב הטבעת, טבעות נישואין חייבות להיות כשרות על מנת שהרב המחתן יאשר את השימוש בהן במהלך טקס החופה והקידושין. לשם כך, על טבעות נישואין מעוצבות ופשוטות כאחד, לעמוד בקריטריונים הבאים שקבעה ההלכה היהודית:

  • עשויות מחומר אחד בלבד – ללא שילובים של מתכות. החומר הנפוץ ביותר להכנת טבעות נישואין הוא הזהב הלבן והצהוב.
  • ללא אבנים טובות – על מנת שהכלה המיועדת לא “תסתנוור” מחפצים שערכם רב.
  • קוטר – בין 1 ל- 6 מ”מ, למרות שכאן ישנה סטייה “נסבלת” ע”י הרב המחתן לכאן או לכאן.
  • חלקות לחלוטין מצדן הפנימי.

אם בעבר זוגות רבים נאלצו להתפשר על איכות הטבעת בשל כל אותן החמרות ואיסורים, הרי שכיום ניתן למצוא אינספור טבעות נישואין שלא מתנגשות עם כללי ההלכה היהודית. הכל תלוי באיכותו של הצורף שתבחרו. מאוד חשוב לבחור בתכשיטן מנוסה אשר יודע בדיוק היכן עובר הגבול הדק שבין טבעות “בעייתיות” מבחינה הלכתית לבין טבעות נישואין מעוצבות וכשרות למהדרין.

דוגמאות נבחרות של טבעות נישואין מעוצבות

אומנם טבעות נישואין מעוצבות חייבות לעמוד בכללים מחמירים, אך עדיין הן יכולות להיות יצירות גאוניות של מיטב התכשיטנים, מעוף וביטוי ליצירתיות שלהם ושל בני הזוג גם יחד. הטבעות יכולות להיות מעוטרות בתבליטים ייחודיים (עלים, יונים, חריצים, לבבות ואפילו שמותיהם של בני הזוג), רחבות או דקות ובעלות פני שטח מחוספסים או חלקים בהתאם לבחירתכם. ומה אם בכל זאת קשה לכם לוותר על טבעת נישואין יוקרתית שמכילה גם יהלומים ואבנים טובות? ובכן, בוודאי תשמחו לגלות שגם לכך נמצא הפתרון, שכן כיום רבים בוחרים לשבץ מיד לאחר טקס החופה, דבר אשר מתאפשר באמצעות עיצוב מושכל של הטבעות והכנתן מראש לקראת שיבוץ היהלומים העתידי.