יהלומים תמיד היו ותמיד יהיו סמל ליוקרה, יופי ואסתטיקה ולכן אין זה פלא כי הם מהווים חלק בלתי נפרד מעולם התכשיטנות. לא משנה אם ברצונכם לרכוש טבעת אירוסין לבחירת לבכם, לקנות מתנה לאדם אהוב או פשוט לפנק את עצמכם, גולת הכותרת של כל תכשיט הוא היהלום. מסיבה זו כדאי מאוד לדעת כיצד לבחור יהלום איכותי מלכתחילה ולהכיר את המרכיבים שקובעים את מחירו. להלן כל המידע שיעזור לכם לבחור את היהלום המושלם.

על ארבעה קריטריונים עומד כל יהלום

“לא כל הנוצץ זהב” נהוג להגיד והדבר נכון גם לגבי יהלומים. ישנם יהלומים איכותיים ביותר וישנם כאלו אשר נחשבים כפשוטים. בין אלו לבין אלו קיימת קשת רחבה ביותר של דרגות ביניים של איכויות יהלומים, אשר עלותם :Cואיכותם נקבעות ע”פ 4 פרמטרים אשר מתחילים כולם באות  

Carat

(קראט)– מציין את משקל היהלום וככל שהוא גדול יותר כך הוא יקר יותר. ישנם תכשיטים אשר כוללים אבן יהלום אחת מרכזית וכאלו אשר כוללים מספר רב של יהלומים קטנים יותר. ציון הקראט מתייחס לגודלה של כל אבן יהלום בתכשיט.

Cut

(חיתוך)– יהלומים בטבעם אינם מלוטשים. ככל שתהליך הליטוש איכותי יותר (חיתוך איכותי), כך היהלום יקר יותר ולכן גם מבריק יותר.

Color

(צבע)– ככל שהיהלום יותר “חסר צבע” (שקוף) כך הוא איכותי יותר. יהלום D הוא השקוף ביותר ואילו יהלום Z הוא בעל גוון צהוב ולכן נחות. יהלומים שכיחים הם אלו בעלי דרגת צבע של בין G  לJ.

Clarity

(ניקיון)– פרמטר זה כמעט ואינו ניתן למדידה בידי עין בלתי מזוינת, מלבד פגמים ברורים ומשמעותיים. יהלום ללא רבב, האיכותי ביותר, זוכה לדרגת IF ואחריו יבואו יהלומים בדרגת VVS1-VVS2 ו- VS1-VS2 וSI1-SI3.

על כל הנאמר לעיל ישנם יוצאים מן הכלל והם היהלומים הצבעוניים אשר מתומחרים באופן שונה לגמרי והם היקרים ביותר מבין היהלומים.

חשוב להתקשר עם ספק ידוע ובעל מוניטין, אשר מתחייב לאיכות היהלומים שהוא מספק בתכשיטים השונים ע”י הענקת תעודה רשמית ממכון בינלאומי מוכר. בנוסף, בקשו לראות גם תעודה נוספת אשר מוכיחה כי היהלומים שרכשתם אינם “יהלומי דמים” על מנת להיות בטוחים כי כרייתם התבצעה באופן חוקי לגמרי